Veľmi sa mi páči, ako sa činnosť nášho klubu pomaly rozbieha správnym smerom. Po vynikajúcej prezentácii Lenky Kostolanskej Adamčíkovej  na minulej schôdzi, ktorá sa venovala svojim začiatkom fotenia, pripravil Dušan Rafaj na včerajší klub (2.3.2016) pracovné dielne : Prenos fotografie na drevo.

Dušan všetko perfektne pripravil. Priniesol doštičky 16 x16 cm, lepidlo Duvilax, šmirgľový papier, vedro s vodou, fén a pre zábudlivcov vytlačil aj fotografie. Všetko, čo som menoval je potrebné k prenosu fotografie na drevo. Fotografiu je potrebné zrkadlovo vytlačiť na laserovej tlačiarni na obyčajný kancelársky papier.

Postup:

Jemným šmirgľom  do hladka vyšmirgľujeme doštičku.

Natrieme Duvilaxom (ktorý po zaschnutí ostane priehľadný) fotografiu na lícnej strane (natrieme obrázok) a prilepíme ju na doštičku. Dobre vyhladíme.

Necháme dobre vyschnúť. Môžeme si pomôcť radiátorom, alebo fénom.

Po zaschnutí namočíme na chvíľu doštičku do vody.

Vytiahneme doštičku z vody a jemne prstami zotierame mokrý papier dolu až pokiaľ nie je vidieť obrázok.

Opäť dáme doštičku vyschnúť.  Nezľaknite sa, po vyschnutí sa môže zdať, že obrázok sa stratil pod zbytkami nezotretého papiera.

Zaschnutú doštičku prestriekame bezfarebným lakom. Ten spriehľadní zbytky papiera a objaví sa obrázok

Lak necháme zaschnúť. Popr. môžeme prelakovať aj viac krát.

A je hotovo. Máte pekný darček!

Dušan nám predviedol celý postup a každý z nás si potom mohol urobiť  2 a viac fotografií. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť. Musím Dušana pochváliť za perfektnú a zaujímavú akciu! Nastavil pre ostatných členov latku dosť vysoko.

Všetci poctivo šmirgľujeme

Dušan nám demonštruje nalepenie obrázku

A išli sme na to.

Teraz dať dolu papier

Uschnuté obrázky pekne nalakujeme.

Výsledok našej práce.

Text a fotografie: Karol Križan   fotené Sony RX100 M3