V dňoch 5.6 až 7.6 .2015 sme si urobili spoločný výjazd za fotografiou do Českého Krumlova na Open Air Foto Festival.
V zložení Marta Chrenková, Vlado Chrenko, Juraj Marec, Milan Marônek, Karol Križan, Dušan Rafaj sme piatok ráno nastúpili do 9 miestneho Volkswagen Crafter, ktorý zabezpečil a zároveň aj odšoféroval Dušan. Týmto mu v mene celej posádky ďakujem, že nás zdravých priviezol tam aj späť!
Ubytovali sme sa v malom penzióne tak 15 – 20 min. chôdzou od centra. Odtiaľto sme vyrážali za fotografickými zážitkami.
Počasie bolo síce krásne, ale na fotenie trošku problémové. Ostré slnko a viac ako 30 stupňov tepla. Hneď po príchode, poriadne vyšťavení, sme museli ísť na „jedno“.
Potom sme sa išli zaregistrovať. Fotoklub Iris, ale hlavne časopis SAM, boli partnermi OAAF pre Slovensko. Veľký kus práce odviedol Juraj Marec, ktorý nám aj zabezpečil voľný vstup na všetky akcie festivalu. Veľké dík aj jemu.
Akcií bolo po celom Českom Krumlove také obrovské množstvo, že ich nebolo možné všetky stihnúť. Okrem toho sme mali aj povinnosti. V piatok o 16. hod. bolo v kine Luna stretnutie fotoklubov spojené s prezentáciou fotoklubou. Zo Slovenska sme tam boli my a fotoklub Nobaf.
V sobotu o 14. hodine bola prezentácia časopisu SAM v SUPŠ sv. Anežky České. Juraj prezentoval projekt Novej vlny, kde dávame priestor mladým kreatívnym fotografom.
V sobotu večer bolo v Divadle Udeľovanie cien OAFF a FottoVidea. Zároveň bola opäť prezentovaná Nová vlna časopisu SAM. Umelecká rada vybrala 5 z celkovo 19 autorov Novej vlny SAM (Michal Zahornacký, Dia Takácsová, Mária Švarbová, Sachtikus a Kata Sedlák), ktorí boli prezentovaní na slávnostnom večeri v mestskom divadle na veľkej projekcii.
V množstve akcií si každý z nás vybral to, čo zaujímalo. Niekto išiel fotiť mesto a niekto sa zúčastňoval rôznych fotení a akcií. V piatok večer bolo fotenie Freak modeliek a aj fotenie Shibari, japonského umenia zväzovania v Ukradnutej galérii.
Shibari – je umelecká forma, ktorá je Japonské kultúre rovnocenná s ikebanou, bonsajov alebo čajovým obradom. Aj takto možno opísať umenie povrazu. Umelci, dnes nazývaní “Nawakesho” sú uctievaní s rovnakou vážnosťou, porovnateľnú snáď len so zápasníkmi sumo. Shibari vo voľnom preklade znamená “umenia viazať niekoho” alebo “umenia povrazu”. Pôvodný štýl viazanie v tejto podobe už dostáva predovšetkým umelecký, komerčné a čiastočne pornografický smer. Pri dodržaní zásad a techník je cieľom vytvoriť zo zväzovanie osoby umelecké dielo lahodiace oku, pričom nie je opomenutá erotická stránka a prežitky. Použitie geometria aj asymetria tu hrá veľkú úlohu, rovnako ako základy Ikebana alebo umenie tvarovanie stromov Bonsai. Všetko je tu pretkané povestnú Japonskú starostlivosťou a svetom, kde všetko so všetkým súvisí.
Pre pochopenie japonského viazania sa ako Európania musíme zbaviť mnohých zažitých predsudkov a vlastnej morálky. Zvyčajne tu totiž platí, že to, čo je podľa našich noriem absolútne neprípustné a nemorálne, je v Japonsku úplne bežné a normálne. Toto platí pre obe strany, ktoré sa viazanie zúčastňujú.
V sobotu sme sa zúčastnili fotenia aktov v Prokyšovom sále.
Počas celého víkendu sme fotili aj krásne zákutia historického mesta Český Krumlov a pochutnávali si na výbornej strave aj pivečku.Často sme stretali našich kamarátov z fotoklubu NOBAF.
V nedeľu na spiatočnej ceste sme sa zastavili v meste Melk, kde je zaujímavý kláštor. V mestečku sme si dali výborný Wiener Schnitzel.
Veľmi dobrá spoločná akcia, ktorú by sme mohli v budúcnosti zopakovať.
Text a foto pripravil Karol Križan.