Vyskúšal som rôzne techniky prenosu obrázku na látku. Prenos obrázku za pomoci lepidla, skúšal som aj techniku Van Dyke, alebo Kyanotypiu. Lepidlo robilo látku tvrdou, ostatné techniky neumožňovali prenos farebného obrázku. Veľmi sľubných výsledkov som dosiahol prenosom na látku za pomoci levanduľového oleja. Tento postup má mnohé výhody – látka zostane na dotyk mäkká, po prežehlení odtlačku je možné látku prať v rukách pri 40 stupňoch. Odtlačok je transparentný, drží pevne na povrchu látky, neleskne a je relatívne farebne presný. Dajú sa preniesť aj veľké motívy napr. na podušku. A pri práci príjemne voní levanduľa.
Celý proces sme kolektívne otestovali na schôdzi fotoklubu. Urobili sme si pracovné dielne!

Čo potrebujeme na prácu: Látku, levanduľový olej, vhodný obrázok, ploský štetec, kávovú lyžičku. Obrázok musí byť vytlačený na laserovej tlačiarni, aj čierno biele fotografie je potrebné vytlačiť na farebnej tlačiarni. Nedoporučuje sa tlačiť na čiernobielej laserovej tlačiarni. My sme však vyskúšali aj takto vytlačený obrázok a prenos fungoval.(viď obrázok). Je vhodné pri tlači obrázok zrkadlovo otočiť.

Na použitie je najvhodnejšia rovná látka, bez hrbolčekov. Vhodná je bavlna, hodváb, satén, batist. Farba látky je najlepšia biela, prírodná. Dá sa použiť aj nejaká svetlá farba. Tam musíme počítať s tým, že biela farba na obrázku bude mať odtieň látky a celý obrázok bude tónovaný do farby látky.
Použiť musíme čistý éterický levanduľový olej. Nie každý, ktorý deklarujú ako levanduľový olej aj funguje. Ja som si kúpil levanduľový olej do kúpeľa (zlákala ma výhodná cena :-)) a vôbec nerozpustil farbu na obrázku. Dôvodom boli ďalšie zložky pridané do oleja. Čisté éterické oleje majú tú výhodu, že obsahujú mastné látky, ktoré sa rýchle vyparujú a nezanechávajú mastné škvrny.Tieto oleje som použil ja. Cena 10 ml sa pohybuje od 3,60 € do 4,60 €

Postup: Položte si látku na pevnú, hladkú podložku a pod látku položte biely hárok papiera, pre istotu, aby sme nezašpinili podklad. Položte obrázok farebnou stranou na látku. Do pripravenej misky si nalejeme trochu oleja. Plochým štetcom naberáme olej a natierame zadnú stranu obrázku. Všetky plochy, ktoré sa majú odtlačiť musia byť vlhké, ale nesmú tam byť mláky, odtlačok by sa v tých miestach rozmazal. Olej prenikne za krátky čas (2-3minuty) cez papier (tlačte obrázok na čo najtenší kancelársky papier) a rozpustí farbu. Začnite lyžičkou tlačiť a šúchať po zadnej strane obrázku, pokiaľ sa farba neprenesie na látku. V jednej ruke držte lyžičku a druhou držte pevne obrázok na látke aby sa nepohol. Občas môžete skontrolovať ako sa obraz prenáša, stále však držte papier pevne na látke. Kontrolujte kde nie je dobre prenesený obrázok a tam viacej pritlačte. Pohybujte lyžičkou všetkými smermi. Ak budete pohybovať len jedným smerom, môže sa stať, že nedokonalým šúchaním nám vznikne pruhovanie. Tam kde sme netlačili dostatočne bude obrázok svetlejší ako na mieste kde sme sme dostatočne tlačili na papier (viď. predchádzajúci čiernobiely obrázok) Zaschnutý obrázok prežehlite. Najvyššou teplotou, aby sa ešte lepšie zafixoval. Dobré je dať pri žehlení medzi látku a žehličku papier na pečenie alebo teflónovú fóliu. Po prežehlení necháme látku vyvetrať, väčšia časť oleja sa vyparí. Látka ostane určitú dobu jemne voňať levanduľou, čo je veľmi príjemné.
Pred praním sa môže obrázok zafixovať ešte impregnačným sprayom.
Takto som si kontroloval kvalitu obrázku.

Čo najviac vplýva na výsledný pekný obrázok:
1/ Papier. Nie je vhodný kvalitný a hrubý papier. Levanduľový olej ním nedokáže úplne preniknúť rozpustiť farbu. Prakticky sa celý natiahne do papiera. Najvhodnejší je najlacnejší, obyčajný tenký papier. Ešte lepšie výsledky sme dosahoval s tenkým papierom, ktorý bol podobný t.z. preklepovému papieru z obdobia mechanických písacích strojov.
2/ Tlačiareň. Niektoré obrázky nám nešli vôbec preniesť na plátno. Farba sa vôbec nerozpúšťala. Predpokladám, že je to spôsobené novou, veľmi kvalitnou tlačiarňou (žiaľ neviem typ), ktorá obrázky vytlačila príliš „husto“ a nejakou technológiou stabilizovala farby.
3/ Šúchanie – tlačenie. Je potrebné byť trpezlivý a snažiť sa čo najdôkladnejšie a najdlhšie pretláčať obrázok. Stále kontrolovať kde ešte treba pritlačiť. Trpezlivosť sa Vám vráti v dokonalom prekopírovaní obrázku.
4/ Ako podložku si vždy dajte čistý biely papier. Ak bude farebný, alebo iný nestabilný povrch, môže látka natiahnuť farby aj z podkladu. Vznikne nám „multiexpozícia“

 

 

 

 

 

 

 

 

Tex a foto: Karol Križan