Zimná Malá Fatra

Už dlhšie som mal v pláne navštíviť v zime Malú Fatru, ale tohtoročná zima nebola veľmi štedrá na pekné počasie. Posledný januárový víkend to ale podľa predpovede počasia vyzeralo veľmi nádejne. Tlaková výš, v dolinách hmly a na horách jasno. Termín padol na nedeľu 27. januára, s kamarátmi sme sa vybrali na otočku do Vrátnej doliny pri Terchovej. Výstup na hrebeň sa dá odtiaľ výrazne uľahčiť lanovkou. Už pri príchode do Vrátnej bolo ale jasné, že z fotenia výhľadov asi nič nebude. Bolo totálne zamračené, pri vstupe na  lanovku bol nápis s aktuálnym stavom počasia v Snilovskom sedle „HMLA“ a to nám aj potvrdil jeden turista, ktorý akurát vyšiel z lanovky. Ale vraj ráno tam bolo ešte slnečno. No super… Tak sme sa vyviezli do Snilovského sedla a odtiaľ sme v hustom „mlieku” a silnom vetre vyšľapali na Veľký Kriváň. Počasie nebolo ani hore o nič lepšie a čakať na zázrak nemalo v tejto fujavici význam. Urobili sme si aspoň vrcholovú fotku a mierne sklamaní sme sa vrátili naspäť k lanovke, odtiaľ dolu a domov.

IMG_9035

 

Na nedeľu 17. februára vyzerali predpovede opäť ideálne, tak sme sa dohodli, že výlet zopakujeme. Po skúsenosti s predchádzajúcou predpoveďou sme sa ale poistili overením situácie cez webkameru v Snilovskom sedle ráno pred odchodom. Keďže bolo na kamere slnečno, bolo rozhodnuté. Situáciu síce trochu skomplikovalo pokazené auto, ale to sa rýchlo vyriešilo. Ako sme však prichádzali do Vrátnej, zažívali sme mierne déja vu. Počasie bolo presne rovnaké ako minule, úplne zamračené! S obavou som sa opäť spýtal jedného turistu, čo akurát vyšiel z lanovky, že ako je tam hore. Odpoveď bola našťastie pozitívna, svieti tam slnko!  Ešte že tak, druhá zbytočná cesta by nás asi už dosť naštvala.

Hore to vyzeralo ako v nebi, konečne to vyšlo podľa našich predstáv. Jediná chybička bola, že asi 5 minút pred západom slnka sa zdvihli oblaky, ktoré všetko zahalili do hmly. Už sa viac nevyjasnilo, takže z pozápadového fotenia už nanešťastie nič nebolo. Čo už, nemôže byť všetko ideálne. Zostup z Kriváňa bol rekordne rýchly, zo Snilovského sedla po dolnú stanicu lanovky sme to zvládli za necelú pol hodinu. To je tak, keď sa pol cesty dolu zjazdovkou šmýkate po zadku :)

IMG_2780P IMG_2809P IMG_2825P IMG_2829P IMG_2835 IMG_2867P IMG_2902P IMG_2920 IMG_2924 IMG_2936P IMG_2957 IMG_2963E