Výstava TERRA ABSTRACTA

pozvanka Milan

Dňa 6. 5. 2016 bola v priestoroch MTF STU otvorená výstava fotografií Milana Marônka nesúca názov Terra abstracta.

Latinský názov výstavy má pripomenúť jazyk, ktorým komunikovali v minulosti akademici a vedci. Terra abstracta predstavuje pomyselnú nepoznanú zem či abstraktnú krajinu, ktorú autor vizualizuje prostredníctvom makrofotografií, čerpajúc inšpiráciu v rôznych prírodných zákonitostiach.

V cykle Pominuteľnosť zachytáva dej typický pre fluidnú dynamiku. Mystický, pokojne prúdiaci a zľahka stúpajúci dym vonnej tyčinky sa odrazu, v zlomku sekundy, mení na vibrujúce, krútiace a pominuteľné fluidum, ktoré je možné vďaka fotografii zastaviť a obdivovať.

Cyklus Jin-jang vznikol na základe inšpirácie dualitou prírody. Koncept Jin a Jang má pôvod v dávnej čínskej filozofii a opisuje dve navzájom opačné a doplňujúce sa sily, ktoré sa nachádzajú v každej živej a neživej časti vesmíru. Svetlo a tma. Deň a noc. Plus a mínus. V tomto prípade makrofotografie olejovo-vodnej emulzie. V dôsledku rozdielnej polarity molekúl sa olej vo vode nerozpúšťa. Vďaka vhodnému osvetleniu a použitím rôznofarebných odrazových plôch môžeme vstúpiť do úžasného makrosveta.

V treťom fotografickom cykle autor využíva jav interferencie svetla, v tomto prípade na saponátovom filme. Skladaním svetelných vĺn dopadajúceho a odrazeného svetla od oboch povrchov saponátového filmu vznikajú pestrofarebné pruhy, ktorých farba závisí od hrúbky filmu. Súčasným pôsobením gravitačnej sily dochádza v saponátovom filme k vzniku prúdenia a tvorbe bizarných tvarov a štruktúr. Všetko bez dodatočnej manipulácie v grafickom editore.

Výstava bude prístupná verejnosti do konca júna od pondelka do soboty v čase od 8. do 19. hodiny.

vystava Milan 01

vystava Milan  02

IMG_0776 vernis 300

vystava Milan 05

O fotografiách mohli návštevníci diskutovať pri vínku.

vystava Milan 04

Autor v obkľúčení obdivovateliek

vystava Milan  03

_DSC0904

vystava Milan 06

IMG_0773 vern 300

IMG_0772 vern 300

IMG_0768 ver 300

Vernisaz Terra abstracta_0843
Text : Karol Križan  (pri popise výstavy bol použitý text z www stránky autora)
Fotky : Karol Križan, Vlado Chrenko, Miloš Berec, Blažej Vittek