Solarografia – čas ukrytý v plechovke

Nie som odborník na dierkovú komoru (ako Ľubo), ale zaujalo ma jedno jej netradičné využitie. V tomto článku si vysvetlíme základné pojmy, napíšem niečo z teórie, pozrieme si ako to vyzerá v praxi spolu s niektorými ukážkami.

SUN.gif

Solarografia (angl. Solargraphy) je fotografická technika, založená na najstaršom fotografickom princípe – dierkovej komore, známej aj ako camera obscura.

Solarograf je vlastne dierková komora, ktorá „zachytáva” pohyb slnka na oblohe v priebehu času. Táto jednoduchá technika používa naozaj dlhé expozičné časy (mesiace) v kombinácii s málo citlivým fotografickým materiálom – fotopapier (nízke ISO).

Medzi jej hlavné atribúty patrí:

 • jednoduchosť, nenáročnosť
 • princíp „DIY“ Do-It-Yourself
 • odlišnosť

Slnko sa po oblohe presúva po tzv. ekliptike. Je to kružnica na oblohe, po ktorej sa Slnko zdanlivo pohybuje počas roka medzi ostatnými objektmi na oblohe. Zemská os nie je rovnobežná s kolmicou na ekliptiku, ale odkláňa sa od nej momentálne v uhle 23,5° (22,1 až 24,5° v 41 000 ročných cykloch). Tento sklon zemskej osi spolu s obehom Zeme okolo Slnka má za následok striedanie ročných období.

North_seasonSlnko po oblohe putuje smerom od východu na západ a v lete (na severnej pologuli) je na oblohe vyššie ako v zime. Najvyššie je v období letného slnovratu, najnižšie v období zimného slnovratu a dierková komora môže celú dobu medzi týmito obdobiami exponovať.

Výsledný snímok je vlastne negatív, ktorý po prevode na pozitív pripomína nočnú fotografiu veľkomesta s rozmazanými svetlami automobilov.

Otázka: „Prečo je lepšie fotiť iba medzi dvoma slnovratmi?“

Odpoveď je jednoduchá: „Aby sa čiary, ktoré Slnko svojim pohybom vykreslí, neprepísali.“

Na nete som našiel návod ako si vyrobiť vlastný solarograf. Je to naozaj veľmi jednoduché. Zdroj.

Môj pokus s expozíciou 5 mesiacov.

exposure_5_months

Zopár ukážok vydarených solarografií od rôznych autorov.

Odkazy na použité zdroje:

http://www.rozhlas.cz/vedaarchiv/technologie/_zprava/408052

http://pophristov.com/Gallery#Solargraphy

http://www.alternativephotography.com/wp/processes/pinholes/solargraphy-catching-the-suns-path-pinhole-camera

http://www.pinholephotography.org/Solargraph%20instructions%202.htm

http://www.builditsolar.com/Projects/Educational/Solargraphy/Solargraphy.htm

http://itchyi.squarespace.com/thelatest/2010/7/20/the-longest-photographic-exposures-in-history.html

 

Marec Juraj

Marec Juraj

Člen fotoklubu IRIS + admin klubových web stránok

3 thoughts on “Solarografia – čas ukrytý v plechovke

 1. Marec Juraj
  22. Apríl 2013 at 12:58

  Aha, az teraz som si vsimol komentar :) Dierku som robil odhadom, zobral som najtensiu ihlu a prederavil som hlinikovu foliu na pecenie. A potom som asi tak raz za mesiac vecer nakukal ci mi to nieco kresli alebo nie… Jeden pokus mi nevysiel, ale druhy ano. Sedy filter som nemal ani nic podobne, jednoducho co najmensia dierka a najdlhsi cas. Samozrejme urcite zavisi aj od velkosti solarografu (kamery) a vzdialenosti papier – dierka. To vies urcite lepsie ako ja, ja som to naozaj tam len capol a vyslo to :)

 2. Vlček Ľuboš
  7. Február 2013 at 14:28

  Tato vec je dost zaujimava a spracoval si to velmi dobre. Ale znovu sa musim opytat, aka tam musi byt dierka, aby mohol byt te fotopapier, aj ked s akoukolvek nizkou citlivostou, exponovany pri pol rocnej expoticii 1/4 roka exponovany na plnom svetle … a aby po tejto expozicii neostal uplne osvetleny, teda cierny… to by chcelo prakticku skusku … si tam mal pred dierkou nejaky sedy filter a ci co?

Pridaj komentár