Kláštor sv. Kataríny

Na okraji Malých Karpát, asi 1,5 km severne od obce Naháč, leží zrúcanina Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej. Kláštorný komplex bol založený v roku 1618 a je postavený v ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami. V dôsledku jozefínskych reforiem bol v júli 1786 kláštor zrušený, františkánski mnísi ho museli opustiť a stavba začala chátrať. Dodnes sa dobre zachovali ruiny kostola a čiastočne aj jedného krídla kláštornej budovy.

K zrúcanine sa dá dostať peši z Naháča po modrej turistickej značke (asi 40 min.). Ďalšia možnosť je ísť autom po ceste z Naháča smerom na Dechtice, pred Dechticami odbočiť na poľnú cestu doľava (je označená tabuľou “Katarínka”), kde sa asi po kilometri nachádza parkovisko pre návštevníkov ruiny. Odtiaľ je to asi 20 minutová nenáročná prechádzka lesom.

Okolie zrúcanín je upravené, sú tu lavičky a informačné tabule. V tesnej blízkosti kláštora si môžete pozrieť aj expozíciu venovanú malokarpatskej lesnej úzkorozchodnej železnici, ktorá viedla neďaleko kláštora.

Z pohľadu fotografa sú ruiny a aj okolie mimoriadne fotogenické. Najlepšie je vybrať sa sem tesne pred západom slnka a mimo víkendu, keď nebudete rušení množstvom návštevníkov a v kľude si budete môcť vychutnať atmosféru tohto výnimočného miesta.

 

IMG_4146 IMG_4166 IMG_4222BW IMG_4231BW IMG_4235BW IMG_4250 IMG_4306 IMG_4321